کد خبر: 2631

تاریخ انتشار: 2017/02/12 - 15:50

پرونده ویژه قیام ۲۹ بهمن تبریز

خبرگزاری آشکار ؛ به مناسبت سالگرد قیام ۲۹ بهمن تبریز یادداشت های و تحلیل های پیرامون این قیام خونین در این پرونده گردآوری شده است.

 

خبرگزاری آشکار

 

 

رضا قلیزاده

فردا روز دیگری است

خبرگزاری آشکار ؛ خبر برگزاری مراسم چهلم ۱۹ دی قم ، در شهر پیچیده بود و دانشگاه، بازار و مساجد در تب و تاب برگزاری این مراسم بودند.

 

 

رحیم نیکبخت

درآمد قیام تاریخی ۲۹ تبریز چه بود ؟

خبرگزاری آشکار ؛ قیام ۲۹ بهمن تبریز سومین حادثه مهم تاریخ انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۶ می‌باشد که پس از رحلت غریبانه حاج آقا مصطفی خمینی و قیام ۱۹ دی قم اتفاق افتاد.

 

 

رحیم نیکبخت

سندی از قیام اسلامی ۲۹ بهمن مردم تبریز

خبرگزاری آشکار؛ بسیاری قیام اسلامی ۲۹ بهمن تبریز را پس از قیام ۱۵ خرداد عظیم ترین و گسترده ترین حرکت اسلامی و مردمی علیه نظام فاسد پهلوی ارزیابی نموده‌اند.

 

 

برگی از خاطرات حاج اصغر نعلبندپور از قیام تاریخی ۲۹ بهمن تبریز

روزهای پر التهاب

خبرگزاری آشکار ؛ روز شنبه ۲۹ بهمن، چهلم شهدای قم بود که بنا به خواست علمای تبریز مراسمی در مسجد قیزیلی برگزار می‌شد. دیدم خیابان فردوسی مملو از جمعیت است…

 

 

رحیم نیکبخت

قیام ۲۹ بهمن تبریز از شروع تا پایان

خبرگزاری آشکار ؛ یک هفته پیش از فرارسیدن چهلم شهدای قم در اکثر مساجد تبریز سخنرانی های متعددی برپا بود که در آن مردم دعوت به مبارزه می شدند.

 

 

رحیم نیکبخت

نتایج قیام ۲۹ بهمن تبریز

خبرگزاری آشکار ؛ قیام ۲۹ بهمن تبریز مجزا و مجرد از نهضت امام خمینی معنی و مفهومی ندارد ، این قیام حلقه ارتباط قیام مردم قم و قیام حماسی یزد و جهرم می باشد.

 

 

واکنش رژیم پهلوی و وابستگان آن در مورد قیام ۲۹ بهمن تبریز

دستگیری ۶۲۱ دانشجو در تبریز

خبرگزاری آشکار ؛ اولین واکنش رژیم پس از برقراری حکومت نظامی موج دستگیری افراد مظنون بود. پس از پایان روز ۲۹ بهمن ظرف ۴۸ ساعت ۶۲۱ دانشجو روانه زندان شدند.

 

 

رحیم نیکبخت

ارزیابی قیام ۲۹ بهمن تبریز و نظم انقلابی آن

خبرگزاری آشکار ؛ قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ شهر تبریز دروازه ها را برای قیام های مذهبی و اجتماعی که به سادگی آرام نخواهد شد باز کرد.

 

 

رحیم نیکبخت

آغاز قیام ۲۹ بهمن تبریز

خبرگزاری آشکار ؛ مردم متشکل از همه اقشار از آغاز صبح در تاب و تب برگزاری مراسم چهلمین روز شهدای قم خونین بودند.

 

 

رحیم نیکبخت

تبریز آماده قیام می شود

خبرگزاری آشکار ؛ منابع ساواک نیز از انجام یک سلسله اقدامات تبلیغاتی ، که از طریق انتشار اعلامیه های مختلف و گفتارهای وعاظ افراطی گزارش داده اند.

 

 

علت قیام ۲۹ بهمن تبریز چه بود؟

خبرگزاری آشکار ؛ غالب افراد به دلیل همزمانی وهمگامی باروندِتدریجیِ تحوّلات جوامع، به جزئیات و عوامل پشت صحنه وقایع و پدیده ها،چندان اهمیّتی نداده،به چگونگی شکل گیری وتکامل آن ها توجه نمی‌کنند.

 

 

شرح ماجرای قیام خونین مردم تبریز در چهلم شهدای قم

خبرگزاری آشکار ؛ روز ۲۹ بهمن ۱۳۵۶، که مصادف با چهلم فاجعه قم در ۱۹ دی بود، در بسیاری از شهرها و نقاط کشور به یاد و خاطره شهدای آن فاجعه، مجالس ختم و سوگواری برگزار شد.

 

 

بازتاب قیام ۲۹ بهمن تبریز

خبرگزاری آشکار ؛ قیام گسترده مردم تبریز و قتل عام آن بازتاب وسیعی در محافل روحانی و غیر روحانی داشت. حوزه علمیه قم در این خصوص موضع گیری نمود.

 

 

اعلامیه امام خمینی به مناسبت قیام ۲۹ بهمن تبریز

خبرگزاری آشکار ؛ امام خمینی پیام مهمی به مناسبت قیام خونین ۲۹ بهمن تبریز در ۸ اسفند ۱۳۵۶ خطاب به مردم آذربایجان فرستادند.

 

 

واکنش رژیم و وابستگان آن به قیام ۲۹ بهمن تبریز

خبرگزاری آشکار ؛ اولین واکنشی که حکومت پس از اعلام حکومت نظامی در تبریز داشت آغاز موج دستگیری افراد مظنون به شرکت در قیام بود.

 

 

جنایات شاه و مدعیان حقوق بشر در ۲۹ بهمن تبریز

خبرگزاری آشکار ؛ امام خمینی ضمن تجلیل از قیام ۱۹ دی قم شدیداً به دولتهای آمریکا، انگلیس و دیگر دولتهایی که اعلامیه حقوق بشر را امضا کرده ان انتقاد کردند.

 

 

تبریز شهر جنگ زده

خبرگزاری آشکار ؛ مطبوعات و رسانه های رژِیم شاهنشاهی برای گسترده نشان دادن میزان خرابیها، تبریز را به صورت یک شهر جنگ زده توصیف کردند.

 

 

جرقه های قیام ۲۹ بهمن تبریز

خبرگزاری آشکار ؛ چهل روز پس از قیام ۱۹ دی در اربعین شهدای آن قیام در برخی از شهرها عزای عمومی اعلام شد. شهرهای قم و تبریز یکپارچه تعطیل گردید.

 

 

 

ارسال دیدگاه