کد خبر: 3743

تاریخ انتشار: 2017/10/02 - 12:10

پایتخت شور و شعور حسینی غرق در ماتم شد

به گزارش خبرگزاری آشکار ، از صبح روز عاشورای حسینی پایتخت شور و شعور حسینی غرق در ماتم و عزا شده است.

 خبرگزاری آشکار ،روز عاشورا در زنجان با شور و حالی ویژه و با شعور حسینی در قالب مقتل‌خوانی، برپایی تعزیه، راه‌اندازی دسته‌های عزاداری، سینه‌زنی برگزار شد.

 همزمان با پخش اذان ظهر عاشورا، نماز جماعت ظهر، در همه نقاطی که عزاداران حسینی(ع) حضور داشتند به صورت جماعت برگزار و مردم زنجان بار دیگر به یاد امام حسین (ع) و یاران ایشان نماز را به جماعت اقامه کردند.

در واقع عزاداری سالار آزادگان جهان برای مردم زنجان نه یک عادت بلکه یک سنت است، سنتی که مظهر وحدت و نماد هویت ملی و مذهبی آنها است و سال‌هاست که مردم پایتخت شور و شعور حسینی برای عرض ارادت به امام حسین (ع) و یاران ایشان عزاداری می‌کنند.

 سنت‌های دیرین مردم زنجان در عزاداری برای امام حسین (ع) کهنه نشده و امروز نیز مردم در عاشورای حسینی با حضور در هیأت‌های مذهبی، حسینیه‌ها و تکایا در سوگ شهادت سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایشان اشک ماتم ریختند.

سنت دیرین نذری دادن در استان زنجان یکی از کارهایی است که مردم برای عرض ارادت به امام حسین (ع) انجام می‌دهند، امروز نیز گوشه گوشه شهر پر بود از کسانی که با ادای نذر خود از عزاداران امام حسین (ع) پذیرایی کردند.

شهر ارمغانخانه زنجان اما امروز خاص‌تر بود، شهری که در روز عاشورا در خانه‌های آن بسته نمی‌شود و مردم این شهر هر سال با پخت غذاهای گوناگون، از عزاداران پذیرایی می‌کنند.

همچنین در مرکز این شهر نیز مکانی برای اجرای تعزیه ساخته شده است که عزاداران مهمان پس از صرف غذا به آن محل رفته و به تماشای تعزیه می‌نشینند، مراسم تعزیه‌ای که قدمت آن بیش از 400 سال است و  سالانه هزاران نفر از عاشقان اباعبدالله(ع) را به خود جلب می‌کند.

چقدر سخت گذشت تا به عصر عاشورا رسیدیم، عاشورا روزی که بسیار بر اهل بیت سخت گذشت و به جرات می‌توان گفت یکی از روزهای بسیار سخت و مصیبت بر خاندان پیامبر بود.

امشب قرار است در مساجد زنجان مراسم شام غریبان برگزار و مردم استان با روشن کردن شمع یاد شهیدان کربلا را گرامی داشته و حاجات خود را از امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) بخواهند.

در واقع شام غریبان ترسیم آن لحظاتى است که شمع وجود سید الشهداء در راه هدایت خلق جسمش  روى خاک کربلا افتاد، نور شمع‌‏ها نشانه‏ ابراز ارادت و هم‏دردى با زینب است،  امشب شام غریبان، هیاهو ندارد، مردم حتى کمتر نوحه می‌‏خوانند و به سینه می‌زنند.

امشب بیشتر زمزمه است و بر سر زدن، آن هم آرام، آن گونه که کودکان خسته امام حسین (ع) در زیر خیمه نیم سوخته، شاید لحظاتى آرام بگیرند و در پرتو سکوت شب، فارغ از دردهاى تازیانه و سیلى، لحظاتى آرام بگیرند.

ارسال دیدگاه