کد خبر: 3856

تاریخ انتشار: 2018/01/03 - 12:06

استاندار اردبیل:

مصمم به اتمام پروژه راه‌آهن اردبیل هستیم

خبرگزاری آشکار ؛ استاندار اردبیل گفت: در اجرا و به پایان رساندن پروژه بزرگ راه‌آهن اردبیل با وجود توجیه اقتصادی و فنی این پروژه مصمم هستیم.

به گزارش خبرگزاری آشکار ، منطقه اردبیل، اکبر بهنامجو در اولین نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های جمعی استان اردبیل بعد از دو ماه حضور در اردبیل اظهار کرد: پروژه راه‌آهن اردبیل اصلی‌ترین مطالبه مردم و خواسته آنان از دولت است که ما با جامه عکل پوشاندن به این خواسته مردم در سه سال آینده این طرح را به پایان می ‌رسانیم.
وی با اشاره به نصب روزشمار در پروژه‌ راه‌آهن اردبیل در یکی از میادین شهر تا دو ماه آینده و پخش مانیتورینگ عملیات اجرایی راه‌آهن، خاطرنشان کرد: ما مردم را از نزدیک در جریان احداث این پروژه بزرگ قرار می‌دهیم تا خود شاهد عینی ساخت و ساز در این کارگاه باشند.
استاندار اردبیل با اشاره به اینکه پروژه راه‌آهن اردبیل توجیه اقتصادی دارد و ما مصمم به اتمام آن در دولت دوازدهم هستیم، بیان کرد: در زمان‌بندی‌های سه ماهه مردم را در جریان کم و کیف اجرای پروژه قرار می‌دهیم و با کارهای کارشناسی صورت گرفته در این پروژه یکی از اصلی‌ترین خواسته‌ها و مطالبات مردمی را محقق خواهیم کرد.
وی یادآور شد: علیرغم وجود مسئولان و پیمانکاران پروژه بزرگ راه‌آهن اردبیل ما در داخل استانداری مدیر پروژه‌ای قوی و مصمم برای این طرح انتخاب کرده‌ایم که با پیگیری امور کمترین خللی را در اجرای پروژه راه‌آهن در اردبیل شاهد نخواهیم بود.
استاندار اردبیل اضافه کرد: علیرغم اتصال راه‌آهن اردبیل به شمال این استان علاوه بر ردیف مطالعاتی ردیف اجرایی یافته و امیدواریم با یک توجیه همه‌جانبه فنی و اقتصادی هر چه سریعتر راه‌آهن اردبیل- میانه و اتصال آن به مغان را شاهد باشیم.
بهنامجو در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری ایجاد منطقه آزاد و توجه ویژه دولت و نمایندگان مجلس به این طرح تصریح کرد: منطقه آزاد با تصویب دولت به مجلس ارائه شده و نمایندگان استان در مجلس مصر هستند تا این کار بزرگ در مجلس اجرایی شده و به پایان برسد.
وی گفت: ما در تحقق این امر در کنار نمایندگان و مسئولان ذیربط هستیم و امیدواریم در یک چشم‌انداز مناسب هرچه سریعتر شاهد به نتیجه رسیدن منطقه آزاد تجاری استان در مجلس باشیم.
رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل با اشاره به اینکه در سفر اخیر نائب رئیسان مجلس به اردبیل و در حضور علی مطهری و پزشکیان خواستار نتیجه‌بخشی منطقه آزاد بودیم، اضافه کرد: ما نظر موافق نایب رئیس مجلس را در این خصوص دریافت کردیم که انتظار می‌رود با قولی که از ایشان گرفتیم هر چه زودتر شاهد به ثمر نشستن منطقه آزاد نیز باشیم.
بهنامجو گفت: برای منطقه آزاد نیز همچون پروژه بزرگ راه‌آهن اردبیل مدیر پیگیری تعریف کرده‌ایم که از میان نیروهای کارشناسی استانداری اردبیل بوده و در اسرع وقت این پروژه را نیز پیگیری و به سرانجام می‌رسانیم.
استاندار اردبیل با بیان اینکه امسال سقف اعتبارات راه‌آهن اردبیل را به پیگیری مستمر از 86 میلیارد تومان به 186 میلیارد تومان ارتقا دادیم، تصریح کرد: ما سعی کردیم با همراهی نمایندگان استان و جمعی از مدیران پرتلاش درصد جذب اعتبارات ملی را به خوبی ارتقا دهیم.
وی از آغاز طرح‌های مطالعاتی منطقه آزاد نیز خبر داد و گفت: در هفته آینده قرارداد این طرح‌های مطالعاتی منعقد خواهد شد تا به صورت عملیاتی وارد اجرای طرح منطقه آزاد در استان شویم.
رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل از امکان‌سنجی مناطق آزاد خبر داد و افزود: در بازدیدی که از این منطقه داشتیم پیگیر انجام امور هستیم و کارها را با حوصله و عقلانیت به پیش می‌بریم.
بهنامجو با تاکید بر اینکه در اجرای تمام کارهای زیربنایی در استان نیازمند ساعت‌ها کار کارشناسی هستیم تا هیچ پروژه ابتر و ناقصی را در استان شاهد نباشیم بیان کرد: ما معتقد به رها کردن پروژه‌ها در استان به حال خود نیستیم و هر طرح و پروژه‌ای که با پشتوانه کارشناسی در اردبیل آغاز می‌شود به سرانجام مطلوب برسد.
ایجاد اشتغال پایدار در اردبیل جزو برنامه‌های ما در استان است
استاندار اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ما در اردبیل با تکیه بر چهار محور کشاورزی، گردشگری، صنعت و خدمات وارد عمل شده و کار خواهیم کرد، افزود: ایجاد اشتغال پایدار در تمامی این چهار شاخص‌ها برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در توسعه استان نباید از این چهار اصل مهم غافل شد.
بهنامجو با یادآوری اینکه از جنوبی‌ترین نقطه استان تا شمالی‌ترین نقطه اردبیل دارای ظرفیت‌های منحصربفرد برای توسعه است، گفت: توسعه به معنای واقعی باید در تمام استان به شکل متحد و با رویه‌ای مناسب اتفاق بیفتد و چنین نباشد که با غفلت از یک منطقه تمرکز خود را بر منطقه‌ای دیگر برای رشد و توسعه بگذاریم که این دور از انصاف مدیریتی است.
وی با تاکید بر اینکه تمام شهرستان‌های استان اردبیل جایگاه‌ها و محورهای توسعه‌ای مشخص دارند، تصریح کرد: در حوزه کشاورزی متاسفانه به دلیل نبود صنایع تبدیلی کامل و صادرات کشاورزان ما با مشکلات عدیده مواجه هستند که امیدواریم با مدیریت مناسب در این بخش روند صادرات را نیز در اردبیل جلو ببریم.
رئیس شورای اشتغال استان اردبیل با یادآوری اینکه ما مصمم هستیم تا با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای کشاورزی اردبیل را به سمت تولید ثروت به پیش بریم، ادامه داد: این عمل زیرساخت‌های منحصر به خود را می‌طلبد که در پی راهکارهای مناسب در این عرصه نیز هستیم.
بهنامجو ظرفیت ممتاز استان اردبیل در حوزه گردشگری را نیز یادآور شد و بیان کرد: ورود سالانه 10 میلیون گردشگر به استان اردبیل نشانه و نمود بارزی از استعداد فوق‌العاده این منطقه برای جذب گردشگر است و ما می‌توانیم بهترین بهره‌وری را از این حیث در استان داشته باشیم.
بهنامجو گفت: تناسب گردشگری با تمام فصل‌ها باید در استان مدنظر قرار گیرد و نباید این مساله را تنها به ایام نوروز و تعطیلات تابستان بکنیم که در این حوزه نیز با تمرکز بر روی گردشگری زمستانی و طراحی ورزش‌ها و جشنواره‌های زمستانی درصدد معرفی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری زمستانی در اردبیل برای مردم منطقه و حتی در خارج از کشور هستیم.
وی یادآور شد: ما می‌خواهیم علاوه بر اینکه فرهنگ بهره‌گیری از مناطق گردشگری را در بین مردم تبیین کنیم با توجه به ظرفیت‌‌های موجود در استان و زیرساخت‌های صنعت گردشگری در اردبیل چهار فصل گردشگری را در اردبیل راه‌اندازی کنیم که این عمل نیز دور از دسترس نمی‌باشد.
ایجاد 4 پیست اسکی جدید در اردبیل تا سه سال آینده
استاندار اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه ما در مناطقی همچون خلخال، کوه سبلان و آلوارس زمینه‌های مساعد گردشگری زمستانی را داریم، اضافه کرد: در نظر داریم تا در سه سال آینده 4 پیست اسکی جدید را در مناطق کوهستانی اردبیل راه‌‌اندازی کنیم که با رایزنی‌های صورت گرفته با سرمایه‌گذاران پروژه در آینده نزدیک جانمایی و مکان‌یابی این پروژه‌ها نیز اجرایی خواهد شد.
بهنامجو گفت: در این بخش نیز به دنبال مشاور هستیم تا در کنار مشاوره‌های داخلی از نقطه نظرات مشاوران خارجی نیز بهره‌مند شویم تا در این حوزه با معرفی اردبیل در خارج از مرزها قابلیت‌های گردشگری منطقه را جهانی کنیم.
وی اولویت اجرای این طرح‌ها را بخش خصوصی اعلام کرد و گفت: را راه‌اندازی مجتمع‌های مدرن آبگرم در استان می‌توانیم در کنار قابلیت‌های درمانی این آب‌ها از پزشکان متخصص این امر نیز کمک بگیریم که پزشکی گردشگری از عمده برنامه‌های ما در حوزه توسعه گردشگری آب‌های درمانی است.
استاندار اردبیل توسعه گردشگری را در سایه کمک‌های شهرداری‌ها بسیار مهم خواند و گفت: شهرداری‌های ما در تمام شهرستان‌ها ظرفیت‌های ممتازی برای رونق گردشگری دارند که هر کدام متناسب با فضاهای موجود شهری باید وارد عمل شده و در توسعه و ارتقای گردشگری منطقه سهیم باشند.
بهنامجو از تعریف پروژه‌های مشترک با شهرداری‌ها در بحث گردشگری خبر داد و افزود: این پروژه‌ها شامل ساماندهی فضاهای شهری، ساماندهی دریاچه‌های داخل شهرها به منظور جذب گردشگران و مسافران و … است که با مساعدت استانداری و همکاری شهرداری در حال انجام است
مدیران غیرهمسو با منویات دولت کنار گذاشته می‌شود
استاندار اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به منویات دولت در استان‌ها اشاره کرد و افزود: ملاک کار ما در انتخاب مدیران صرف‌نظر از سیاسی‌بازی‌ها و جناح‌بندی‌ها شایسته‌سالاری و چینش مدیران براساس عمل به اهداف اقتصادی و عمرانی می‌باشد و هر مدیری که در استان همسو با این سیاست‌ها و منویات نباشد خود به خو کنار گذاشته خواهد شد.
بهنامجو یادآور شد: ما در حال حاضر در تمامی زمینه‌ها نیازمند مدیران عمل‌گرا، عمرانی و اقتصادمحور هستیم و فارغ از جناح‌بندی‌ها هر فردی که در نظر ما دارای این شاخصه‌ها باشد طبق اصل شایسته‌سالاری او را به کار خواهیم گرفت.
وی افزود: هر مدیری که نمی‌تواند کارنامه خود را با خواسته‌های ما تطبیق دهد خودش باید از صجنه کنار رود چرا که اگر ما مجبور به نگهداری این فرد در بدنه دولت باشیم نمی‌توانیم جوابگوی نیاز مردم منطقه که همان عمران و آبادانی و توجه به اعتلای اقتصاید و اشتغال پایدار است باشیم.
استاندار اردبیل گفت: ما در حال حاضر نیازمند مدیران خلاق و ریسک‌پذیر در ابعاد توسعه‌ای استان هستیم و اکثر مدیران ما در استان دارای این شاخصه‌ها بوده و با همکاری و همدلی کارها در استان به پیش می‌رود.

 

ارسال دیدگاه