کد خبر: 942

تاریخ انتشار: 2016/02/21 - 10:42

زبان مادری

دو سه سالی است دوم اسفند ماه به مناسبت روز زبان مادری برنامه های تدارک واجرا می شود خبرگزاری آشکار سعی دارد تا حقایق پیرامون زبان مادری را بیان کند.

خبرگزاری آشکار

به گزارش خبرگزاری آشکار ؛ دو سه سالی است دوم اسفند ماه به مناسبت روز زبان مادری برنامه هایی تدارک و اجرا می شود که به خوبی می توان این برنامه ها را به دو قسمت علاقمندان واقعی به زبانهای مادری در ایران و مدعیان دروغین زبان مادری تقسیم کرد. خبرگزاری آشکار سعی دارد تا در این پرونده حقایق پیرامون زبان مادری را بیان کند.

برای مطالعه متن اخبار بر روی عنوان خبر کلیک فرمایید

 

پانترکیست ، زبان مادری و پیراهن عثمان

خبرگزاری آشکار ؛ زبان مادری حربه ی جریان پانترکیست که در خارج از مرزهای کشور هدایت و کنترل می شود برای همراه کردن مردم با خود شده است.

 

امیدواریم ادبیات آذری در مدارس تدریس شود

خبرگزاری آشکار ؛ معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل گفت: آروز داریم که روزی ادبیات آذری در مدارس ما تدریس شده و فرزندان ما با این زبان آشناتر شوند.

 

زبان موجود ترکی آذری باید حفظ و حراست شود

خبرگزاری آشکار ؛ در خصوص حفظ زبان فعلی آذربایجان باید نکاتی را یادآوری کرد؛ اینکه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نباید زبان موجود با سایر زبانهای ترکی کشورهای همجوار آمیخته شود. این یک اصل در حفظ و حراست از یک زبان است.

 

اشتراکات زبان فعلی آذربایجان با آذری پهلوی

خبرگزاری آشکار ؛ دیدگاه بسیاری از زبانشناسان این واقعیت را ثابت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که لغات بسیاری از زبان فعلی آذربایجان را ریشه آذری پهلوی آنها تشکیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

 

آیا زبان آذری شاخه ای از زبان های ایرانی است ؟

خبرگزاری آشکار ؛ کسروی تبریزی در کتاب «آذری؛ یا زبان باستان آذربایجان» برای اولین بار نظریه آذری بودن زبان باستانی منطقه آذربایجان را مطرح نمود و ترکی بودن آن را رد کرد.

 

آیا زبان ترکی آذری باعث جدایی آذربایجان از ایران است ؟

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خبرگزاری آشکار ؛ برای شناسایی ملیت یک انسان سه عامل فرهنگ ملی، زبان ملی و پیشینه مشترک تاریخی در کنار هم ضروری است.

 

آیا سومری‌ها ترک بوده‌اند؟

خبرگزاری آشکار ؛ در برخی منابع از جمله کتاب زهتابی اشاره شده است که سومری‌ها ترک بودند. دلیل مهمی هم که برای این ادعا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورند التصاقی بودن زبان ترکی و زبان سومری است. آیا سومری‌ها از نژاد ترکان بودند؟

 

زبان مادری در ایران

خبرگزاری آشکار ؛ در ایران تا دوره ظهور پان ترکیسم درعثمانی که توسط صهیونیست ها پایه گذاری شد تضاد و اختلافی بین زبان ملی و زبانهای و گویش های محلی وجود نداشت.

 

زبان سومریان ترکی نبوده است!

خبرگزاری آشکار ؛ سومریان و زبان آنها یکی از دستاویزهای پان‌ترکیسم برای اثبات تاریخ جعلی هفت هزار ساله ترکان در منطقه است.

 

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چرا زبان ترکی آذری فقط در آذربایجان رواج پیدا کرد؟

خبرگزاری آشکار ؛ قبل از تغییر زبان مردم آذربایجان به ترکی آذری، مردم این منطقه به زبانی از شاخه زبان های ایرانی به نام آذری پهلوی سخن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گفتند.

 

روز زبان مادری

خبرگزاری آشکار ؛ به گواهی مستندات تاریخی مردم آذربایجان مردمان غیوری در ایمان وعقیده بوده اند و برای حفظ هویت شیعی خود از بذل جان و مال خود هم کوتاهی نکرده اند مردم غیرتمند تبریز علی رغم ترک زبان بودن عثمانی ها جانانه ترین دفاع را برای حفظ تشیع و مکتب سرخ امام حسین(ع) از خود بروز داده اند.

 

اشتراکات زبان فعلی آذربایجان با آذری پهلوی

خبرگزاری آشکار ؛ بدانیم تعداد واژه­هایی که در ترکی آذری، ریشه غیرترکی دارند، بسیار زیاد است؛ اما نباید این گونه پنداشت که تمامی این لغات برگرفته از «آذری، زبان باستان آذربایجان» است، برخی از این لغات از عربی و یا فارسی نو گرفته شده است.

 

ارکان تشکیل‌دهنده فرهنگ مردم آذربایجان

خبرگزاری آشکار ؛ آذربایجان به دلیل شرایط جغرافیایی خود آداب و رسوم مخصوص به خود دارد: موسیقی آذری، غذاهای آذری، لباس‌های محلی آذری و… همگی ناشی از تفاوتهای جغرافیایی با سایر اقوام و تیره‌های ایرانی است، نه تفاوت‌های ساختاری.

 

زبان مادری مردم آذربایجان استانبولی نیست

خبرگزاری آشکار ؛ در دوره بعد از انقلاب اسلامی بیش از چهل هزار عنوان کتاب با حداقل تیراژ دو هزار نسخه با موضوعات مختلف به زبان آذری منتشر شده است. در عرصه مطبوعاتی محلی هم در اغلب شهرهای آذربایجان نشریات و مجلات متعددی منتشر می شود که یا تمامی آن و یا حداقل صفحاتی از آنها به آذری منتشر می­شود. صدا وسیما هم در شبکه های استانی برنامه های متعدد روزانه­ای به زبان محلی مردم تهیه و پخش می­کند.

 

رفتار دوگانه مدعیان زبان مادری

خبرگزاری آشکار ؛ دو سه سالی است دوم اسفند ماه به مناسبت روز زبان مادری برنامه های تدارک واجرا می شود که به خوبی می توان این برنامه ها را به دو قسمت علاقمندان واقعی به زبانهای مادری در ایران و مدعیان دروغین زبان مادری تقسیم کرد

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه