کد خبر: 2363

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۱۸ - ۱۶:۰۴

حضور ترکیه در موصل مانند حضور ارمنستان در قره باغ است

خبرگزاری آشکار ؛ کارشناس مسائل منطقه ترکیه اظهار داشت:حضور نظامی ترکیه در شمال عراق و سوریه دقیقا شبیه کاری که رژیم ارمنستان در قره باغ انجام داد.

به گزارش  خبرگزاری آشکار به نقل از تبریز بیدار ؛ حمید قدسی آذر پژوهشگر مسائل ترکیه در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری با اشاره به حضور نظامی ترکیه در شمال عراق اظهار داشت: بر خلاف آنچه تصور می شود نظام ترکیه در قبال مسائل منطقه تغییر رویه نداده است و این تغییر رفتار ظاهری در گفتار مسئولین این کشور به دلیل ضعف ساختار درونی سیاسی داخلی این کشور پس از تحریم های روسیه و کودتای ماه ژوئیه بوده و دولتمردان  حزب عدالت و توسعه در صورتی که به قدرت سابق سیاسی برسند قطعا در مسائل منطقه ای با روسیه رقابت خواهند کرد. دست دوستی ترکیه به سوی روسیه  برای ایجاد بهره بردن از رقابت دیرینه آمریکا و روسیه در منطقه به نفع ترکیه است.

وی ادامه داد: بحث حضور نظامی ترکیه در موصل ریشه ای تاریخی دارد چرا که پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی موصل همچنان تحت تملک حکومت ترکیه اداره می شد اما پس از حضور حضور اروپایی ها در غرب آسیا این شهر ضمیمه حکومت عراق شد و درسالهای پس از این واقعه نگاه حکومت ترکیه به موصل همواره به بازپس گیری بوده است و تثبیت حکومت ها در طول سالیان در عراق مانع سیطره دوباره ترکیه بر موصل بوده است.البته ایجاد کنسولگری در این شهر همواره برای ترکیه نقطه اتکایی در جهت نفوذ در میان مردم این شهر بوده است.

کارشناس مسائل منطقه ترکیه در ادامه به تحلیل حضور نظامی ترکیه در شمال عراق و سوریه پرداخت و اظهار داشت: ترکیه به بهانه ایجاد سپر امنیتی دفاع در مرزهای خود با عراق و سوریه ، در پی آن است پس از آزاد سازی این مناطق از دست تروریست های تکفیری و ایجاد منطقه پرواز ممنوع و انتقال ۳ میلیون آواره جنگی که از عراق و سوریه به این کشور مهاجرت کرده اند در واقع مقدمات یک کشور خودمختار تحت نفوذ خود را فراهم کند شبیه کاری که رژیم ارمنستان در قره باغ انجام داد. علیرغم اینکه قره باغ ضمیمه خاک ارمنستان نشده ولی با اشغالگری ارمنستان و انتقال جمعیت ارمنی زمینه تشکیل یک دولت خودمختار تحت نفوذارمنستان  به وجود آمده است.

وی افزود: با توجه به اینکه دولت مرکزی عراق در حال حاضر  از تزلزل حاکمیتی بر تمامیت ارضی  اش بر خوردار  است ترکیه فرصت را غنیمت شمرده که در آستانه آزاد سازی موصل با حضور نظامی مقدمات اجرای نقشه خود را  فراهم کند و یا به بهانه ایجاد امنیت  و حضور نظامی در این شهر سنی های متعصب وابسته به خود را در سکان هدایت مدیریتی موصل بگمارد. از سوی دیگر حضور نظامی ترکیه در آزاد سازی موصل مانع از تمام شدن این آزاد سازی به نام بسیج مردمی عراق و نقش مستشاری ایران خواهد شد. چرا که اگر آزاد سازی موصل توسط بسیج مردمی عراق صورت پذیرد حکومت عراق  برای یکپارچه سازی عراق با قدرت بیشتری می تواند کار کند اما گویا دولتمردان ترکیه ایجاد یک دولت قوی در عراق را مغایر با منافع خود می بینند!

قدسی آذر تصریح کرد: پیوند صمیمانه  بارزانی با اردوغان در اجرای این نقشه به ترکیه خیلی کمک خواهد کرد اما اگر بسیج مردمی عراق و تهدیدهای حشد الشعبی و حکومت عراق جدی باشد و موجبات ایجاد هزینه های سنگین برای ترک ها را فراهم آورد  در این صورت ارتش ترکیه مجبور به عقب نشینی می شود اما همانطور که عرض شد بارزانی نقشی کلیدی در اجرای این نقشه به نفع ترکیه ایفا خواهد کرد.

وی در پایان گفت: ترکیه برنامه برای نفوذ و در نهایت اشغال موصل دارد و ایجاد کمپ نظامی بشیکا در شمال عراق در این راستا قرار دارد.

ارسال دیدگاه