کد خبر: 3847

تاریخ انتشار: 2017/12/23 - 10:55

ثبت گورستان تاریخی النجق مرند درفهرست آثارملی

خبرگزاری آشکار ، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرند از آغاز مراحل پیگیری ثبت گورستان تاریخی روستای ‘النجق’ مرند در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آشکار ، امیر جدایی مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرند گفت: با پیگیری کارشناسان معاونت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و موافقت شورای ثبت استان پرونده 10 اثر تاریخی این استان تا پایان امسال در فهرست آثار ملی ثبت می شود که یکی از آنها قبرستان با ارزش تاریخی النجق است.

روستای النجق در فاصله حدود 20 کیلومتری شرق مرند از جمله روستاهای تاریخی این شهرستان می باشد که گورستان تاریخی ان شهر منطقه ای دارد.

در شرق این روستا دشت وسیعی وجود دارد که بقایای دیوارهای سنگی یک شهر قدیمی نیز در آن به چشم می خورد.

همچنین باقی مانده 2 قلعه در شمال و شمال شرق موسوم به قلعه جوق کوچک وقلعه جوق بزرگ این شهر ویران شده موجود است.

وی با بیان اینکه گورستان تاریخی روستای النجق مرند جزو آثار تاریخی آذربایجان شرقی است که در فهرست آثار ملی ثبت می شود، تاکید کرد: تائید ثبت این آثار در فهرست آثار ملی پس از بررسی در تهران، یک سال زمان می برد.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرند عنوان کرد: این گورستان با 2 هزار و 500 سال قدمت از بقایای آق قویونلوها و قراقویونلوها بوده و هنوز هم قوچ های سنگی تراشیده شده بر سنگ قبرها بر جای مانده است.

جدایی افزود: این قبرستان آکنده از سنگ های مستطیل شکل تراشیده شده منظم و باشکوه است که امید می رود در فهرست ارزشمند آثار ملی ثبت شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال 30 مورد از آثار تاریخی و باستانی شهرستان مرند برای ثبت در فهرست آثار ملی پیشنهاد شده است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرند همچنین با اشاره به تعداد آثار ملی این شهرستان اظهار کرد: تاکنون 44 مورد از آثار باستانی و تاریخی شهرستان مرند، ثبت ملی شده است.

پرونده 10 اثر تاریخی غیر منقول از جمله کلیسای انجیلی ها، پناهگاه صخره ای روستای خلجان و رونق، حمام تاریخی لیقوان، حمام قدیمی باسمنج، حمام دیزج خلیل شبستر، حمام قدیمی متنق بستان آباد، گورستان تاریخی النجق مرند، مقبره امامزاده سلطان پیراحمد (مقبره قتانلو) هوراند، حمام قدیمی روستای هفت چشمه و کاروانسرای آلقو آذرشهر در راستای حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی و حفاظت از ابنیه و محوطه‌های تاریخی برای ثبت ملی به سازمان مرکزی ارسال شده است.

ارسال دیدگاه