کد خبر: 3224

تاریخ انتشار: 2017/07/11 - 13:17

فرحناز کهن / پیمانه صالحی

بررسی زمينه هاي شكل گيري و تشكيلات حزب توده ايران

خبرگزاری آشکار ، حزب توده ايران، سازمان اصلي جریان چپ در ايران بود و به­ عنوان وارث سوسيال دموكراسي عهد مشروطه در 10 مهر 1320 در تهران تأسيس شد.

چکیده

خبرگزاری آشکار ، حزب توده ايران، سازمان اصلي جریان چپ در تاريخ معاصر ايران بود و به­ عنوان وارث سوسيال دموكراسي عهد مشروطه و حزب كمونيست ايران، در 10 مهر 1320 در تهران تأسيس شد. بنيان­گذاران آن، عده ­اي(53 نفر) از روشنفكران و فعالان چپ­گرا و ملي­ گراي ايران بودند. معروف‌ترین آنان احسان طبري، انور خامه­ اي و سليمان ميرزا اسكندري در دوره رضا شاه تحت تعقيب يا زندان بودند. اين حزب از سال 1320 تا 1327 يكي از بازيگران اصلي سياست ايران بود. اساسنامة آن، مبتني بر تئوريهاي ماركسيستي بود و ساختار آن را اصولي مانند مركزيت دموكراتيك  و تبعيت اقليت از اكثريت تشكيل مي‌داد.

نوشتار حاضر، به بررسی زمینه‌های شکل‌گیری حزب توده، تشکیلات و فعالیت‌های آن مي­پردازد. هدف از اين پژوهش بررسي زمينه­هاي شكل­گيري و تشكيلات حزب تودة ايران است. اين تحقیق از نوع تحقیقات تاریخی است که به روش توصیفی ـ تحلیلی صورت گرفته و داده‌هاي آن با استفاده از سيستم کتابخانه‌اي، جستجو در منابع و فيش‌برداري انجام پذيرفته است. بررسي­ها نشان می‌دهد که حزب توده ايران، پس از تأسيس در دهه بيست، داراي سازمان و تشكيلات منسجم و منظمي بود و بيشتر روشنفكران و تحصيلكردگان آن­زمان را به خود جذب کرده بود. البته به دليل اشتباهات بنيادي بسياري كه داشت فعاليت­هايش  دچار فراز و نشيب­هايي شد و سرانجام با شكست روبه­رو گردید.

واژگان کلیدی: حزب توده ایران، جریان چپ،  اتحاد جماهیر شوروی، وضعیت اجتماعی

ارسال دیدگاه