کد خبر: 1981

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۱۱ - ۸:۴۹

اقوام تشکیل ­دهنده ملت ایران

خبرگزاری آشکار ؛ بهتر است بدانیم که در تعاریف جدید از ملیت، «نژاد هیچ تأثیری در‌‌‌‌‌ شناسایی ملیت یک فرد ندارد»

خبرگزاری آشکار

آیا در ایران تنها یک قوم بزرگ با تیره‌های مختلف زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و یا اقوام مختلف با نژادهای گوناگون در کنار هم یک ملت را تشکیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. البته قبل از ورود به بحث باید متذکر شد که در تعاریف جدید از ملیت و هویت ملی، عاملی که کمترین میزان دخالت را در تشکیل یک ملت دارد، عامل نژاد است. عوامل متعددی در کنار هم ساختارهای اساسی یک ملت را شکل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند که برخی از مهم­ترین آنها عبارت­اند از: فرهنگ ملی، زبان و تاریخ مشترک. به عبارت بهتر باید بدانیم که در تعاریف جدید از ملیت، «نژاد هیچ تأثیری در‌‌‌‌‌ شناسایی ملیت یک فرد ندارد».

با این مقدمه باید به سراغ تاریخ رفت، آن را شکافت و از لابه­لای سطور آن فلات ایران و مردمان آن را مورد بررسی قرار داد.

برخی مورخان آغاز تاریخ ایران را از ورود آریایی‌ها به فلات ایران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند، ولی قبول این مطلب به این معنی نیست که فلات ایران تا پیش از ورود ایشان خالی از سکنه یا تمدن بوده ‌است. پیش از ورود آریاییان به فلات ایران تمدن‌های بسیار کهنی تاریخ ایران را با نام و کارهای خود بلندآوازه کرده‌اند. برای نمونه تمدن شهر سوخته (در سیستان)، تمدن عیلام (در شمال خوزستان)، تمدن جیرفت (در کرمان)، تمدن ساکنان تپه سیلک (در کاشان)، تمدن اورارتو (در آذربایجان)، تپه گیان (در نهاوند)، تمدن مانناییان در کردستان و آذربایجان و کاسی‌ها (لرستان امروز) ذکر می‌شود.

درباره تاریخ مردمان ایران به­ویژه در خصوص ساکنان اصلی آن یعنی آریائیان، دیدگاه‌ها و فرضیات متعددی گفته و نوشته شده که در میان آنها نظریه‌ای که امروزه بیش از هر نظریه دیگری در میان صاحب‌نظران مقبول افتاده این است که قبایلی که خود را آریایی می‌خواندند در اواخر هزاره دوم پیش از میلاد (در این تاریخ اختلاف بسیار است) به فلات ایران سرازیر شدند. از بررسی اساطیر و زبان ایشان برمی‌آید که ایشان خویشاوندی نزدیک با هندیان داشتند و گویا پیش از آمدن آنان به ایران و مهاجرت دسته دیگر به هند، با هم می‌زیستند.

آریائیان که تعداد کثیری بودند در تعامل با اقلیت ساکنان این سرزمین، توانستند حکومت‌ها و امپراتوری‌های بزرگی که زبانزد کل جهان بود، تشکیل دهند. از آن زمان این منطقه برگرفته از نام آریاییان، ایران نامیده شد. زبان و فرهنگ و پیشینه همه مردم فلات ایران از چندین هزار سال قبل یکی بوده است.

سال‌ها ایران محل زندگی اکثریت آریایی و اقلیتی از ساکنان بومی منطقه بود تا اینکه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گروه‌ها و قبایل دیگری این سرزمین را مورد تاخت و تاز قرار دادند. ترکان و مغولان از جمله اقوامی بودند که به زور شمشیر و سرنیزه وارد فلات ایران شده و سال‌های سال در کنار مردم ایران زندگی کردند. شاید بتوان مهاجرت ترکان به فلات ایران و در ادامه کوچ آنها به آناتولی را بزرگ‌ترین مهاجرت تاریخ جهان دانست.

حقایق تاریخی دلیلی بر این ادعاست که ساکنان ایران زمین از منظر نژاد و خون، ممزوجی از اکثریت آریاییان، اقلیت ساکنان بومی فلات ایران و نیز اقلیت مهاجمان به این سرزمین از جمله ترکان و مغولان است.

آریائیان وقتی به فلات ایران آمدند، مردمانی در این سرزمین ساکن بودند و وقتی مغولان و ترکان به ایران آمدند، ایرانیان زیادی در این سرزمین تحت عنوان ملت ایران باهم زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردند. در پی جنگ ملازگرد و پیروزی سلجوقیان در منطقه آناتولی، ترکان سلجوقی از ایران رفتند، اما برخی از آنها در ایران ماندگار شده و در کنار سایر اقوام ایرانی از جمله آریاییان یک ملت را تشکیل دادند.

ارسال دیدگاه